زندگینامه 1
الیزابت اولسن یک جوان با استعداد و بازیگر زیبای آمریکایی است که بعد از بازی نقش مارتا در فیلم مهیج-درام "مارتا مارسی می مارلین" به شهرت رسید.  این فیلم برای او تحسین و شهرت بین المللی به دست آورد ، به دنبال آن فیلم پیشنهاد ها به او شروع شد. او در سن کودکی در حالی که در حال رشد بود با حضور در فیلم های خواهرانش وارد عرصه نمایش و فیلم شد  ، و بعدا به حضور در فیلم های مستقل پرداخت. او برای نقش های خود در فیلم هایی مانند خانه خاموش ، لیبرال آرتس ، گودزیلا ، انتقام جویان : عصر اولتران ، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی معروف است.
بیوگرافی او را چک کنید تا درباره کودکی ، حرفه بازیگری ، زندگی شخصی ، زندگی خانوادگی ، قد ، وزن ، آمار حیاتی ، دستاورد ها ، ارزش خالص و حقیقت های جالب او بیشتر بدانید. 
بیوگرافی 
نام تولد 
الیزابت چیس اولسن
نام های دیگر
لیزی اولسن
نام مستعار 
لیز ، لیزی ، لیزی اولسن 
حرفه 
  بازیگر 
زندگی شخصی 
محل تولد ، تاریخ تولد 
اولسن در 16 فوریه 1989 در کشور ایالات متحده آمریکا ، ایالت کالیفرنیا و در منطقه شرمن اوکس به دنیا آمد. 
سن 
او در حال حاضر 29 ساله است.
تحصیلات 
الیزابت به کَمپبِل هال اِسکول در نورث هالیوود کالیفرنیا رفت. او سپس به دانشگاه مدرسه هنر تیش نیوروک وارد شد و سپس به آتلانتیک دِیتر کمپانی در منهتن نیویورک قدم گذاشت. او در مارس 2013 فارغالتحصیل شد. 
او یک ترم در مدرسه تئاتر و هنر مسکو روسیه گذارند 
ملیت
آمریکایی 
قومیت
اولسن دارای اجداد نروژی از طرف پدرش و اجداد انگلیسی از طرف مادرش است. 
دین 
بی خدا 
اعضای خانواده 
پدر - دیوید اولسن (توسعه دهنده املاک و مستغلات و بانکدار وام مسکن) 
مادر - جارنت (مدیر برنامه های شخصی) 
خواهران و برادان - مری کیت اولسن (خواهر بزرگتر) (بازیگر و طراح مد) ، اشلی اولسن (خواهر بزرگتر) (بازیگر و طراح مد) ، ترنت اولسن (برادر بزرگتر) ، 
کورتنی تیلور اولسن (خواهر کوچکتر ناتنی) ، جیک اولسن (برادر کوچکتر ناتنی) 
مادر ناتنی- مکنزی اولسن
وضعیت تاهل 
مجرد 
رابطه ها 
الیزابت اولسن یک رابطه کوتاه مدت با یک بازیگر آمریکایی الکساندر اِسکارشگَرد در فوریه 2012 داشته است. او سپس از 2012 تا 2015 با مدل آمریکایی بوید هالبروک دوست بود. این دو حتی در سال 2014 نامزد کردند اما در سال بعد عروسی آنها لغو شد. هچنین شایعه شده او با بازیگر انتقام جویان:عصر اولتران کریس ایوانز رابطه داشته است. در مه 2015 شایعه شد که او با همبازی خود تام هیدلسون بعد اینکه با هم در فیلم من نور را دیدم بازی کردند ، رابطه داشته است. 
آمار فیزیکی 
قد
در فوت- 5 فوت 7 اینچ 
در سانتی متر- 170 سانتی متر 
در متر- 1.7 متر 
وزن 
در کیلوگرم- 58 کیلوگرم 
در پوند- 128 پوند 
فورم بدن 
لاغر 
رنگ چشم 
سبز 
رنگ مو 
بلوند 
گرایش 
اِسترِیت 
زندگی حرفه ای 
 فیلم ها
الیزابت اولسن اولین بازی اش در سال 1994 با فیلم تلویزیونی How the West Was Fun می سازد. او در این فیلم در کنار خواهرانش مری کیت و اشلی اولسن بازی می کند. اولین فیلم اصلی او تحسین منتقدان به دست آورد ، مارتا مارسی می مارلین . نقش او به عنوان مارتا برای او چندین تقدیر و نامزدی به دست آورد.او برنده Alliance of Women Film Journalists برای بهترین اجرا با پیشرفت غیرمنتظره ، برنده انجمن منتقدان فیلم شیکاگو برای بازیگر امیدوارکننده ، برنده انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس برای جایزه نسل جدید شده است.
تلویزیون 
او در مجموعه های تلویزیونی ایفای نقش نکرده است. 
تبلیغات نام تجاری 
او در تبلیغات چاپی برای کمپین 2014 بهار / تابستان میو میو ظاهر شده بود. 
                    ثروت خالص
الیزابت از وقتی خیلی کوچک بود بازیگر بوده است ،  ارزش خالص او تا 2017 ، 7 میلیون دلار ایالات متحده تخمین زده شده است  . او یکی از بهترین بازیگران هالیوود شرح داده شده ، که خود را در فیلم های مشهور شریک کرده و در نتیجه خود را یک بازیگر مشهور ساخته است. او یکی از ثروتمندترین بازیگران در این حرفه است. 
علایق الیزابت اولسن 
فیلم های موردعلاقه - لرزش (1990) ، پال جوی (1957) ، تعطیلات رمی (1953) ، منتهن (1979) ، آنی هال (1977) ، بربادرفته (1939) 
بازیگر مورد علاقه - میشل فایفر

رسانه های اجتماعی
فیسبوک- https://www.facebook.com/OfficiallyElizabethOlsen/
اینستاگرام- https://www.instagram.com/elizabetholsenofficial/

حقیقت های جالب
خواهرانش خط تولید لباسی دارند که به نام او و برادرش نامگذاری شده است. 
این بازیگر درس های آواز خواندن و باله را در سنین بسیار کودکی یاد گرفت. 
او در 2013 برنده جایزه فنگوریا چینساو برای بهترین بازیگر نقش اصلی برای "خانه خاموش" شد.
او در سال 2015 برنده جایزه فستیوال فیلم دیویل امریکن برای ستاره در حال پیشرفت هالیودد برای بازی فیلم "من نور را دیدم" شد. 
اولسن طرفدار پروپاقرص والیبال است.
الیزابت اولسن در میان سه خواهرش بلندقد ترین است. 

______________________
زندگینامه 2
نام های دیگر : الیزابت چیس "لیزی" اولسن
مشهور است به عنوان : بازیگر 
ملیت : آمریکایی 
تاریخ تولد : 16 فوریه 1989 
سن : 29 سال 
قد : 1.68 متر 
محل تولد : شرمن اوکس 
پدر : دیوید اولسن 
مادر : جارنت اولسن 
خواهران و برادران : اشلی اولسن ، ترنت اولسن ، مری کیت اولسن ، تیلور اولسن ، جیک اولسن 
شهر ، ایالت ، استان و ناحیه : کالیفرنیا 
شخصیت : ENTP 
ثروت خالص : 5 میلیون دلار 
الیزابت اولسن یک بازیگر آمریکایی است که بیشتر به خاطر نقش خود در فیلم مارتا مارسی می مارلین شناخته شده است. این فیلم تحسین منتقدان را به دست آورد و برای او تقدیر های زیادی حاصل کرد. او همچنین برای نقش هایش در فیلم هایی مانند "خانه خاموش" و "گودزیلا" شناخته شده است. او خواهر کوچکتر بازیگران مری کیت و اشلی اولسن است و در سنین کودکیش در کار های نمایش نشان داده شده است. او بازیگری را زمانی که خیلی کوچک بود با حضور در فیلم های خواهرانش آغاز کرد. پدر و مادرش که استعداد او را احساس کردند ، او را در درس های آواز خواندن و رقص باله ثبت نام کردند. وقتی در حال رشد بود ، بدون شک در ذهنش هدف بازیگر شدن وجود داشت. بعد از به اتمام رساندن دوره دبیرستان ، او برای پرورش توانایی هایش در دانشگاه "مدرسه هنر تیش" نیویورک ثبت نام کرد و یک ترم تحصیلی را در مدرسه تئاتر و هنر مسکو در روسیه گذارند. یک زن بلند پرواز بود ، او حتی قبل از اینکه از تیش فارغ التحصیل شود در چند فیلم حضور یافت. بسیار با اعتماد به نفس و باهنر بود ، او با موفقیت یک تغییر را از یک ستاره کودک به یک بازیگر بزرگ ایجاد کرد. زمانی که او در فیلم "مارتا مارسی می مارلین" بازی کرد حرفه اش به یک ترقی بزرگ رسید و زمانی که در فیلم ترسناک "خانه خاموش" بازی کرد حتی به درجات بالاتر رسید. او همچنان به رشد کردن به عنوان یک بازیگر ادامه میدهد . 
دوران کودکی و اوایل زندگی 
الیزابت اولسن در 16 فوریه 1989 در شرمن اوکس کالیفرنیا متولد شد. مادرش مدیر شخصی و رقصنده سابق Los Angeles Ballet (یک شرکت رقصندگان در لس آنجلس) بود و پدرش دیوید اولسن یک توسعه دهنده املاک و مستغلات و بانکدار وام مسکن در لس آنجلس بود. والدینش در سال 1995 جدا شدند و پدرش در سال 1996 با زنی به اسم McKenzie ازداوج کرد. 
او دو خواهر بزرگتر به نام های مری کیت اولسن و اشلی اولسن دارد که در سنین جوانی تبدیل به سلبریتی شدند. او هچنین یک برادر بزرگتر به نام ترنت اولسن و یک برادر و یک خواهر ناتنی کوچکتر به نام های جیک اولسن و کورتنی تیلور اولسن (یه سایتی هم اسمش رو "کورتنی اسکارلت" نوشته بود) دارد. 
او در دوران کودکی درس های آواز خواندن و باله را یاد گرفت و بازیگری را در یک سن بسیار کم آغاز کرد. او در سن 11 سالگی گاهی در فیلم های خواهرانش حضور می یافت ، او نقش های جزئی در "How the West Was Fun" و در برنامه تلویزیونی "The Adventures of Mary-Kate & Ashley" بازی کرده است. اینها برای او تجربه زیادی در بازیگری به دست آورد و در حالی که هنوز کلاس چهارم بود شروع به دادن تست بازیگری برای کار های دیگر کرد.
 او از مهدکودک تا کلاس 12 دانش آموز مدرسه کمپبل هال در نورث هالیوود کالیفرنیا بود.
 برای فارغ التحصیلی او در دانشگاه مدرسه هنر تیش نیویورک ثبت نام کرد. در 2009 او برای یک ترم تحصیل کردن در مدرسه تئاتر و هنر مسکو به روسیه سفر کرد. او در نهایت در مارس 2013 بعد از تقریبا شش سال تحصیل متناوب ، فارغ التحصیلی شد. 
حرفه 
الیزابت اولسن کار حرفه ای بازیگری زمانی که تنها 4 سال داشت شروع کرد و در شش تا از ایپزود های مری کیت و اشلی حضور یافت. او همچنین برای فیلم "بچه های جاسوس" تست داد. 
در 2011 اولین نقش اصلی اش را در فیلم "مارتا مارسی می مارلین" بازی کرد. او برای این اجرایش تحسین منتقدان را به دست آورد و چندین جایزه متنقدان را برنده شد. او در این فیلم نقش اصلی را ایفا کرد ، یک دختر به نام مارتا که بعد از اینکه از یک فرقه سواستفاده کننده فرار می کند تا پیش خانواده اس برگردد از توهم و پارانویا رنج می برد. 
سپس ، او در فیلم ترسناک روانشناختی "خانه خاموش" به عنوان سارا بازی کرد. اگر چه این فیلم واکنش های جورواجوری داشت اما ایفای نقش او بسیار تقدیر شد. او همچنین در موزیک ویدیو کورلتا "ملکه" حضور یافت. 
او سپس در فیلم "لیبرل آرتس" به کارگردانی جاش ردنر و چراغ های قرمز به کارگردانی رودیگو کورتس دیده شد. هر دو فیلم در 2012 منتشر شد. 
در 2013 او در فیلم "دختران خیلی خوب" دیده شد که در آن او در کنار داکوتا فانینگ نقش های اصلی را ایفا کردند. در همان سال ، او در بازسازی آمریکایی فیلم "اولدبوی" که در آن او نقش ماری ، یک مددکار اجتماعی جوان را بازی کرد. بعدا در همان سال او در فیلم "عزیزانت را بکش" ایفای نقش کرد. 
در 2015 او در فیلم "گودزیلا" مقابل برایان کرانستون و آرون تیلور-جانسون بازی کرد.
در 2015 او نقش "جادوگر سرخ" در "انتقام جویان : عصر اولتران" را بازی کرد. او دوباره نقش جادوگر سرخ را در "کاپیتان آمریکا : عصر اولتران" بازی کرد. این فیلم در 2016 منتشر شد. 
کارهای محبوب 
عملکرد او در فیلم "مارتا مارسی می مارلین" بسیار تقدیر شد و تصویرسازی حساس او از شخصیت اصلی ، مارتا ، یک دختر که از توهمات و پارانویا رنج می برد برای او چندین جایزه به دست آورد. 
فیلم های "گودزیلا" و "انتقام جویان : عصر اولتران" ، تبدیل به فیلم پرجاذبه بین‌الملی شدند و پول زیادی را در باجه بلیت فروشی به وجود آوردند. فیلم "انتقام جویان:عصر اولتران" 4.1 بیلیون دلار به دست آورد. 
جوایز و دست آورد ها 
در سال 2011 او برای عملکردش در فیلم "مارتا مارسی می مارلین" برای 19 جایزه مختلف نامزد شد. او در نهایت 5 جایزه را برد : انجمن منتقدان فیلم شیکاگو برای بهترین بازیگر امیدوار کننده ، جایزه پائولین کایل بریک اَوت در  Florida Film Critics Circle ، جایزه اسپشل منشن در جشنواره بین‌المللی فیلم فلاندرز ، جایزه نسل جدید توسط انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس و جایزه بهترین بازیگر در Vancouver Film Critics Circle .
در سال 2013 او نامزد دریافت جایزه ستاره در حال پیشرفت BAFTA شد. او همچنین در همان سال برنده Fangoria Chainsaw برای  بهترین نقش اصلی برای فیلم "خانه خاموش" شد.
در سال 2015 ، او برنده جایزه ستاره در حال پیشرفت هالیوود در Deauville American Film Festival برای فیلم "من نور را دیدم" شد.
زندگی شخصی و روابط عاشقانه 
او با بوید هالبروک در سپتامبر 2012 دوست شد و در مارس 2014 نامزد شدند. با این حال ، رابطه شان بهم خورد و نامزدیشان را در ژانویه 2015 بهم زدند.
نکات جالب 
-او و خواهر و برادرانش دارای نژاد انگلیسی از طرف مادرشان و نژاد نروژی از طرق پدرشان هستند.
-خواهران بزرگترش خط تولید لباسی دارند که به نام او و برادرش "الیزابت و جیمز" نامگذاری شده است.
فیلم های الیزابت اولسن 
-انتقام‌جویان: عصر اولتران (2015) 
ماجراجویی ، علمی تخیلی ، اکشن 
-کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (2016) 
علمی تخیلی ، اکشن ، ماجراجویی 
-گودزیلا (2014) 
ماجراجویی ، مهیج ، اکشن ، علمی تخیلی) 
-اولدبوی (2013) 
درام ، رازآلود ، مهیج ، اکشن 
-چراغ های قرمز (2012) 
مهیج ، ترسناک ، درام ، رازآلود 
-مارتا مارسی می مارلین (2011)
مهیج ، درام ، رازآلود 
-لیبرال آرتس (2012) 
کمدی ، عاشقانه ، درام